Zoals bekend zet ANKO al jaren in op het afschaffen van het als werkgever moeten betalen van een transitievergoeding.
Begin april schreven we over het voornemen van het kabinet om de compensatieregeling voor de transitievergoeding bij langdurige arbeidsongeschiktheid te beperken tot kleine werkgevers (minder dan 25 fte). Inmiddels is duidelijk dat het kabinet, zoals aangekondigd in het regeerakkoord, nog een stap verder wil gaan: vanaf 2027 moeten álle werkgevers het zonder deze compensatie doen. Ook wil het kabinet vanaf dan geen compensatie van de transitievergoeding meer bieden bij bedrijfsbeëindiging vanwege pensionering.
ANKO vindt dit een verkeerde keuze. Samen met VNO-NCW, MKB-Nederland en AWVN verzetten wij ons tegen deze plannen.
Ondernemers krijgen opnieuw de rekening
Werkgevers betalen bij ziekte al twee jaar loon door en moeten tegelijkertijd voldoen aan uitgebreide re-integratieverplichtingen. Komt daarna alsnog een einde aan het dienstverband, dan moet ook een transitievergoeding worden betaald.
Juist omdat deze stapeling van kosten als onredelijk werd gezien, is de compensatieregeling destijds ingevoerd. Werkgevers betalen deze regeling bovendien zelf via premies. Het is daarom niet uit te leggen dat de regeling wordt afgeschaft, terwijl de premies niet worden verlaagd.
Voor veel ondernemers betekent dit opnieuw een forse kostenverzwaring.
Extra hard voor kapper-ondernemers
Voor veel kapper-ondernemers zijn de financiële gevolgen groot. De marges in onze branche staan al onder druk door stijgende loonkosten, hoge energieprijzen en toenemende regeldruk.
Wanneer een medewerker langdurig ziek wordt, kunnen de kosten voor een ondernemer al snel oplopen. Het volledig schrappen van de compensatieregeling legt nog meer risico bij werkgevers neer. Dat maakt het ondernemen ingewikkelder en duurder.
ANKO vindt dat het kabinet onvoldoende oog heeft voor de gevolgen voor ondernemers met personeel.
Eerst hervormen, dan pas besluiten
In het coalitieakkoord heeft het kabinet aangekondigd de regels rond de transitievergoeding te willen hervormen. Werkgevers die investeren in scholing, inzetbaarheid en re-integratie zouden daardoor mogelijk minder transitievergoeding hoeven te betalen.
Volgens ANKO, VNO-NCW, MKB-Nederland en AWVN is het onbegrijpelijk dat de compensatieregeling nu al wordt geschrapt, terwijl er nog geen concreet alternatief ligt.
Het kabinet haalt een belangrijke bescherming voor werkgevers weg, zonder duidelijk te maken wat daarvoor in de plaats komt.
Meer onzekerheid op de arbeidsmarkt
De maatregel kan bovendien ongewenste gevolgen hebben voor werknemers. Werkgevers worden terughoudender bij het aanbieden van vaste contracten wanneer de financiële risico’s verder toenemen.
Ook bestaat het risico dat meer zogenoemde slapende dienstverbanden ontstaan. Dat zorgt voor juridische onzekerheid en kan leiden tot nieuwe procedures. Dat is niet in het belang van werkgevers én niet in het belang van werknemers.
ANKO blijft zich verzetten
ANKO blijft zich samen met MKB-Nederland, VNO-NCW en AWVN inzetten voor eerlijke en werkbare regels voor ondernemers. Wij vinden dat werkgevers niet opnieuw mogen worden geconfronteerd met extra lasten, terwijl zij deze regeling zelf financieren.
Het kabinet moet deze plannen heroverwegen. In onze contacten met beleidsmakers zullen we ons standpunt steeds bespreekbaar (blijven) maken. Ondernemers die werk bieden en investeren in hun medewerkers verdienen steun, geen nieuwe financiële risico’s.
Wij blijven de ontwikkelingen nauwgezet volgen en houden jullie op de hoogte.